Hledat

Aktuality

« zpět na seznam článků

Školní zájezd do Londýna

Vloženo 18.05.2024

Po několika letech se žáci druhého stupně vypravili do Anglie. 22. dubna odpoledne se všichni rozloučili s rodiči, sourozenci a mazlíčky a vydali se na dlouhou noční cestu.

Ráno jsme se přepravili Eurotunelem přes Lamanšský průliv a namířili do Londýna.

První zastávkou byla královská observatoř ve městě Greenwich, vstupní bráně do Londýna. Přešli jsme nultý poledník a kolem klipru Cutty Shark jsme zamířili k řece Temži. Čekala nás plavba po řece s výhledem na Canary Wharf a slavný Tower Bridge. Další zastávkou byl hrad Tower of London. Zde jsme si prohlédli korunovační klenoty a mohli si pořídit fotky s místními havrany, kteří ochotně pózovali na nádvoří.

V City of London, finančním centru, jsme došli k památníku velkého požáru Londýna (zazpívali píseň „London´s burning…), prošli kolem Bank of England a obdivovali monumentální St. Paul´s Cathedral. Přes most Millennium Bridge, známého z filmů o Harrym Potterovi, jsme došli ke galerii moderního umění Tate Modern a vydali se autobusem na ubytování v hotelu nedaleko letiště Heathrow.

Ráno po zaslouženém odpočinku a vydatné snídani jsme odjeli na celodenní výlet. První navštívené místo bylo historické město Salisbury s nádhernou gotickou katedrálou s nejvyšší kostelní věží v Británii a vystaveným originálem Velké listiny svobod (Magna Charta) z r. 1215. Poté jsme přejeli k nejslavnějšímu megalitickému monumentu v Evropě – Stonehenge. Odpoledne jsme zakončili v bývalém hlavním městě Anglie, Winchestru. Prohlédli jsme si románsko-gotickou katedrálu, sochu Alfréda Velikého. Na pěší třídě byla možnost občerstvení a nákupu suvenýrů.

Čtvrtý den po snídani nás čekala celodenní prohlídka Londýna. Metrem jsme se přesunuli do centra a došli k mostu Tower Bridge. Vystoupali jsme do jedné z věží a prošli se po skleněné lávce ke druhé mostní věži. Nahlédli jsme i do strojovny mostní konstrukce.

Metrem jsme se přepravili k sídlu krále, Buckingham Palace, navštívili Westminsterské opatství – místo královských korunovací. Prošli jsme kolem budov Parlamentu a věže se zvonem Big Ben na projížďku na obřím vyhlídkovém kole London Eye, což byl pro všechny zúčastněné jistě zážitek.

Poté jsme v dešti pokračovali na náměstí Trafalgar Square s Národní galerií a sloupem (Nelson´s Column) připomínající Napoleonské války a bitvu u Trafalgaru, a prošli jsme čtvrtí Soho se slavným Piccadelli Circus (rušné náměstí se světelnými reklamami).

V čínské čtvrti jsme měli možnost ochutnat místní speciality. Leicester Square: zde je park, v jehož středu stojí socha Williama Shakespeara a na každém rohu parku je brána se sochami významných osobností. Švýcarská zvonkohra byl dárek ze Švýcarska. Jelikož stále pršelo, vydali jsme se na poslední nákupy potravin a suvenýrů a po napínavé cestě metrem zpět k O2 Aréně, kde stál náš autobus. Díky únavě celá posádka brzy usnula a cesta zpět do vlasti lépe utekla.

Až na neobvykle stísněné podmínky v autobusu, občasné nepřízni počasí a peripetiím v rušném londýnském metru si dovolujeme říct, že se zájezd povedl. Průvodce i řidiči odvedli skvělou práci a všichni jsme se vrátili v pořádku do svých domovů.

Hana Hadrbolcová (za kolektiv zúčastněných učitelů)

Co říkají žáci:

„Celý zájezd se nám všem líbil kromě špatného počasí, které nás doprovázelo. Každý z nás si domů veze spoustu vzpomínek, a kdybychom mohli, jedeme znovu.“
7. ročník

„Moc jsme si zájezd užili. Nejvíc se nám líbil Stonehenge a London Eye.
6. ročník

„Zájezd se nám líbil. Bylo moc chození, ale viděli jsme spoustu památek.“
„V autobuse se nedalo spát a hned po příjezdu jsme museli celý den chodit a na hotel jsme se dostali až pozdě večer. První den byl nejhorší, další už ušly.“
„Moc jsme si to užily. Jsme rádi, že jsme viděly tolik památek. Pan průvodce byl fajn.“

9. ročník

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Informační leták k HHC

 
Zobrazit podrobnosti...

Plánované akce

17. 06. 2024
Prezentace závěrečných prací – 9. ročník

18. 06. 2024
OP ve florbalu pro 1. stupeň ZŠ (Chlumčany) – vybraní žáci 1. stupně

19. 06. 2024
T-Mobile Olympijský běh (Chlumčany) – všichni žáci

20. 06. 2024
Environmentální exkurze - Dům přírody Klenčí pod Čerchovem, Čerchov – 3. a 4. ročník

20. 06. 2024 - 21. 06. 2024
Školní výlet (Podmokly) – 9. ročník

21. 06. 2024
Školní výlet (Radyně) – 1. a 2. ročník

24. 06. 2024
Exkurze – robotika, virtuální realita a 3D tisk (Katedra informatiky FPE Plzeň) – 7. ročník

27. 06. 2024
Rozloučení deváťáků se školou

27. 06. 2024
Vyhlášení nejlepších sportovců školního roku

28. 06. 2024
Rozdávání vysvědčení (jedna vyučovací hodina)

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 17. do 21. června 2024

Pondělí:
Vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi 6,7,9,3,1
Smažený kuřecí řízek 1,3,7, brambor 7, okurkový salát
džus

Úterý:
Polévka zeleninová s drobením6,7,9,1,3
Čočka na kyselo 1, rozpek 1,3,7, sterilovaná okurka 10
čaj

Středa:
Rybí krémová polévka 4,6,7,9
Divočina po burgunsku 1,9, bramborová kaše 7, kompot
džus

Čtvrtek:
Polévka fazolová 6,7,9
Těstoviny 1,3 se sýrovou omáčkou 7, zelenina mix
mléko 7

Pátek:
Polévka kmínová s vejci 6,7,9,3
Bramborový knedlík plněný uzeným masem 1,12,
dušené kysané zelí 12
čaj

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2024 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign