Hledat

Aktuality

« zpět na seznam článků

Zapojení 2. třídy do programu Les ve škole

Vloženo 30.06.2023

Les ve škole je mezinárodní program, který si klade za cíl poznávání přírodního prostředí, a aby se výuka odehrávala také venku v přírodě, nejlépe pomocí pozorování a prožitků.

Do programu je zapojeno 26 zemí z celého světa, 5000 škol po celém světě a více než 400 základních a mateřských škol v ČR.

Letos jsme se se druháky zapojili do programu „Les ve škole“ a průběžně po celou dobu školního roku jsme se snažili poznávat les a jeho obyvatele, a to nejen při vyučování ve třídě, ale také při pozorování v přírodě.

Do lesa nás vlastně poslali domácí skřítkové Sklíčko, Větrník, Bavlnka, Hlavenka, Pupík a Pískalka, kteří nám ve třídě zanechali dopis s prosbou o pomoc. Kouzelná kniha je totiž odvála daleko do lesa, protože o lese věděli málo nebo nic a pomoct vrátit se jim mohly jenom děti. A tak začala naše cesta za vysvobozením skřítků.

Nejprve jsme metodou pětilístku zjišťovali, jaký je les, co se v lese děje a co pro nás znamená. První výprava do přírody proběhla v rámci Lesní pedagogiky, nechali jsme les působit na naše smysly a také se dozvěděli mnoho zajímavých věcí od zkušených lesních pedagogů.

Při hodině prvouky si pak každý žák vylosoval vybrané lesní zvíře, které měl sledovat po celou dobu a na základě textů, plakátů a pracovních listů se dozvědět co nejvíce. Děti tak zjišťovaly, kde zvíře bydlí, čím se živí, také jejich pobytová znamení. V rámci čtení si tak každý přečetl o svém zvířeti a následně seznámil i svoji skupinu, a pak i celou třídu. Další výprava do terénu se konala v zimě. V prosinci nám přálo počasí, napadl sníh a tak jsme mohli objevovat stopy nějakých zvířat. Dětem se tato výprava moc líbila a ve sněhu našly stopy zajíce, srny, myší, ptáků, a protože se les nachází v blízkosti lidských obydlí, také stopy psů a koček.

Svoje poznatky jsme průběžně zaznamenávali na pracovní listy a do Lesního deníku, který si každý žák založil. Brzy na jaře jsme se vypravili opět do lesa, pozorovali jsme probouzející se přírodu, všímali si stromů a zase jsme hledali pobytová znamení našich zvířat- našli jsme např. okousanou šišku, mraveniště, myší trus, strom napadený kůrovcem, dutiny ve stromě, viděli jsme klíčit žaludy. Zahráli jsme si hru na Sovy a vrány, která sloužila k zopakování nově naučeného. V hodinách PČ jsme si vybarvili a vystřihli postavičky, které jsme pak oblékli vhodně do lesa a zároveň jsme si připomněli, jak se obléknout, jak se chránit proti klíšťatům, jak se v lese chovat.

Další lesní výpravu jsme propojili s programem Recyklohraní, kde jsme měli za úkol dozvědět se něco o mokřadech. Během cesty lesem jsme se vžili do role svého zvířete a na lesní cestě jsme uspořádali „rozhovory se zvířaty“. V roli zvířete jsme si povídali o tom, co nám chutná, jak se nám v lese žije, jak nás ovlivňuje člověk.

Nakonec jsme propojili pracovní listy s velkými plakáty. Tím naše cesta za vysvobozením skřítků úspěšně skončila.

Za naši celoroční práci jsme získali Certifikát Lesní třídy.

Díky zapojení v programu Les ve škole se naše třída stala na 1 rok patronem 10m2 Nového pralesa na Ještědském hřebeni.

www.lesveskole.cz

www.novyprales.cz

Mgr. L. Škvárová

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Pozvánka na koncert
  • Přerušení provozu ŠKOLNÍ DRUŽINY
  • Přerušení provozu ŠKOLNÍ JÍDELNY
  • Informační leták k HHC

 
Zobrazit podrobnosti...

Plánované akce

24. 06. 2024
Exkurze – robotika, virtuální realita a 3D tisk (Katedra informatiky FPE Plzeň) – 7. ročník

24. 06. 2024
Letní koncert CHDS a jeho hostů (Chlumčany)

27. 06. 2024
Rozloučení deváťáků se školou

27. 06. 2024
Vyhlášení nejlepších sportovců školního roku

28. 06. 2024
Rozdávání vysvědčení (jedna vyučovací hodina)

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 24. do 28. června 2024

Pondělí:
Bílá polévka se švestkami1,6,7
Srbská směs 1, rýže, moučník 1,3,7
džus

Úterý:
Polévka zeleninová z vaječné jíšky 1,6,7,9
Nudlový nákyp s tvarohem1,7,3
mléko 7

Středa:
Polévka rajská s kapáním 1,3,7,6,9
Přírodní ryba 4,7, brambor 7, tatarka 7
mléko 7

Čtvrtek:
Polévka cizrnová 6,7,9
Domažlické ragú 1,3,7,6,9, houskový knedlík 1,3,7
čaj

Pátek:
Polévka zeleninový vývar s těstovinou 1,3,6,7,9

Výdej od 8:30 hodin (žáci, zaměstnanci):
Balíček: Hamburger 1 v housce, sušenka

Výdej pro cizí strávníky:
Hamburger 1 brambor 7, salát

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2024 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign