Hledat

Školní akce

« zpět na seznam článků

Celostátní finále 29. ročníku soutěže Eurorebus

Vloženo 16.06.2024

„Celkem 18 000 soutěžících ze základních a středních škol z celé České republiky se zapojilo do internetové fáze soutěže, asi tisícovka pak postoupila do krajského kola a nyní se vás tady sešlo přesně 360 nejlepších řešitelů z nich, abyste se utkali v týmových soutěžích o vítězství v celostátním finále.“

Asi tak zněla slova, která pronesl na akademické půdě Vysoké školy ekonomické v Praze moderátor při zahájení Celostátního finále 29. ročníku soutěže Eurorebus. Stejně jako v předchozích letech se nám podařilo probojovat až do nejvyššího kola této soutěže, tentokrát se zástupci VIII. A ve složení P. Polívka, T. Jeslínková a S. Ojsteršková, kteří z krajského kola postoupili ze 6. místa na tzv. divokou kartu. Ihned po příjezdu bylo jasné, že k vítězství povede trnitá cesta, protože konkurence byla opravdu velmi velká a nikdo nechtěl darovat nikomu nic zadarmo. Občas nám až bylo líto martyria, které v podobě dlouhé cesty (oproti nám) musely některé týmy podstoupit. Uherský Brod, Bruntál, Rožnov pod Radhoštěm nebo Opava – to je jen malý výčet vzdálených měst, ze kterých naši soupeři dorazili a která jsme zaslechli při registraci. Byli jsme tedy rádi, že jsme se mohli celkem pohodlně a bez zpoždění (oproti jiným týmům) dovézt do Prahy pendolinem. Přípravu „za pět minut dvanáct“ pojal každý po svém. Někdo ještě studoval mapy a učebnice, jiní se snažili koncentrovat a zbavit se stresu, další si zašli na kávu a my jsme vyhodnotili, že nejlepší bude jít na čerstvý vzduch, okysličit mozek a probrat finální strategii u rohlíku se šunkou.

Slavnostní zahájení v 10.45 velmi rychle uteklo, stejně jako čekání na začátek soutěže samotné, a už náš tým seděl u testu a snažil se správně zodpovědět maximum otázek, tentokrát bez jakýchkoliv pomůcek v podobě školního atlasu nebo geografických časopisů. A stejně jako čekání na začátek, tak i čas vymezený pro řešení utekl a už jsme byli zase na sluníčku a čekali jsme na odpolední program. Ten byl ozvláštněn diskusí s moderátorem Martinem Veselovským, který se věnuje nejen politice, ale též cestování a turistice. Spektrum témat, které se otevřelo, bylo opravdu široké – od perliček z natáčení, přes cestování po krásách České republiky až po politická témata, kdy asi nejaktuálnější záležitostí byly volby do EU. Nejspíš bychom tam seděli ještě teď, kdyby moderátor soutěže tuto (velmi příjemnou) diskusi neukončil a nepřešlo se k vyhlášení výsledků celostátního finále a také soutěže o putovní pohár pro nejúspěšnější střední a základní školy.

V rámci celostátního klání skončil náš výběr na velmi pěkném 25. místě a řadu soupeřů nechal za sebou. To, že se opravdu jednalo o drsný souboj, potvrzují i vysoké bodové zisky všech týmů obecně a doslova každý 1 bod hrál důležitou roli. Ještě lepším umístěním pak je 11. místo v celostátním srovnání (soutěži o putovní pohár) zúčastněných základních škol z celé České republiky, kde mají zpravidla výhodu velké městské školy s vyšším počtem paralelních tříd v ročníku. Opět jsme tak ukázali, že i s menší školou lze hrát velmi vysokou hru.

Děkuji všem žákům z 2. stupně za to, že se zúčastnili internetové fáze soutěže a pomohli tak vybraným týmům postoupit dál, a to nejen do krajského, ale též celorepublikového kola. Výborné umístění v soutěži o putovní pohár je pak už jenom třešničkou na dortu, na jejímž získání se podílel každý jeden zapojený soutěžící.

Mgr. Jan Frank, Ph.D.

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Přerušení provozu ŠKOLNÍ DRUŽINY
  • Přerušení provozu ŠKOLNÍ JÍDELNY
  • Sešity a pomůcky pro 2. stupeň

 
Zobrazit podrobnosti...

Plánované akce

V nejbližší době nejsou žádné plánované akce.

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 22. do 26. července 2024

Pondělí:
Polévka zeleninová s celestýnskými nudlemi 1,3,6,7,9
Pečená krkovice 1, brambor

Úterý:
Polévka celerová 1,6,7,9
Španělský ptáček 1,3,6, rýže

Středa:
Polévka čočková 3,7,9
Smažený karbanátek 1,3,6,7,9, brambor 7

Čtvrtek:
Polévka francouzská 1,6,7,9
Lívance se skořicí a cukrem 1,3,7

Pátek:
Polévka vývar s pohankou 1,6,7,9
Rajská omáčka s mletým masem 1,3,6,7,9,
houskový knedlík 1,3,7

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2024 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign