Vloženo 30.11.2024
V pondělí 25. 11. 2024 se uskutečnila řada akcí a exkurzí pro žáky naší základní školy. Jednou z nich byla také celodenní exkurze pro žáky 8. ročníku s názvem „Plzeň zeměpisná“, byť možná přesnější označení by zřejmě bylo „Plzeň zeměpisně-historicko-adventní“. Ranní sraz u školy či na nádraží ČD stihlo všech 22 žáků VIII. A včas, a tak nic nebránilo tomu, aby se pod vedením učitelského tandemu Frank – Ešner vydali vlakem směr zastávka Plzeň-Doudlevce.
Exkurze se skládala ze tří částí – zeměpisně-historická poznávací túra v okolí Plzně s výkladem, návštěva Akva Tera ZOO Plzeň a prohlídka plzeňského centra ve vánočním hávu. Zájemci pak mohli s p. uč. Frankem navštívit katedrálu sv. Bartoloměje a Plzeňskou věž, která je se svými 102 metry výšky nejvyšší kostelní věží v Česku.
Pěší fáze exkurze byla zahájena krátce po půl deváté dopolední v plzeňské čtvrti Doudlevce. Výprava se vydala proti proudu řeky Radbuzy po naučné stezce. Žáci mohli pozorovat přírodní fenomény jako například říční nivu řeky Radbuzy, ale i další. Historickou vložkou s komentářem p. uč Ešnera a žáka J. Hudečka byla návštěva památníku občanů Československa, kteří byli po Mnichovské dohodě v roce 1938 vyhnáni z českého pohraničí (Sudety) umístěného nedaleko borské věznice. V souvislosti s místem a borskou věznicí byl připomenut také mediálně propíraný případ Jiřího Kajínka.
Skupina pokračovala svižným tempem dál po pravém břehu vodní nádrže České údolí, kde vyvstala otázka „Proč se tato přehrada jmenuje právě takto?“ Sáhli jsme proto k moderním technologiím a umělá inteligence nám za malý okamžik vydala všechny kýžené informace – přehrada se jmenuje po údolí, kterým protékala dříve Radbuza. Toto údolí pak bylo přehrazeno hrází na přelomu 60. a 70. let 20. století. V rámci této zastávky byl také připomenut Tyršův most v městské čtvrti Doudlevce, který je prvním zcela svařovaným obloukovým mostem na světě (r. 1933).
Poslední zastávkou byl dochovaný bunkr z 2. světové války nedaleko trolejbusové zastávky „Borská pole“. Bunkr byl postaven jako ochrana nádrží s leteckým palivem a sloužil vojenskému letišti při vzdušné obraně Plzně. Následoval opět svižný přesun do centra a návštěva Akva Tera ZOO Plzeň, po které byl zahájen volný program. V rámci něj se někteří vydali prozkoumávat adventní trhy na náměstí (největší trhy v Česku), jiní navštívili katedrálu nebo věž, případně si šli pro štěstí pohladit plzeňského andělíčka. Hlavně dívčí část třídy zamířila také směrem do obchodního centra s cílem poohlédnout se po nějakých vánočních dárcích. Nedílnou součástí bylo také občerstvení, ať už v řetězcích rychlého občerstvení, nebo ve stáncích na náměstí.
Odpoledne uteklo jako voda a už byl čas se sejít na smluveném místě u paty věže. Závěr exkurze byl věnován prohlídce zrekonstruované budovy plzeňského nádraží. Proběhlo společné zhodnocení celodenní akce a už jsme seděli v rychlíku směr Chlumčany, kde byl závěr pondělní výpravy.
Mgr. Jan Frank, Ph.D.; Ing. Ludvík Ešner
10. 01. 2025
Program primární prevence (bezpečné klima – 3. část) – 7. ročník
Pondělí: Nevaříme
Úterý: Štědrý den
Středa: 1. svátek vánoční
Čtvrtek: 2. svátek vánoční
Pátek: Nevaříme
© 2007 - 2024 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.