Hledat

Školní akce

« zpět na seznam článků

Ohlédnutí za uplynulým školním rokem na 1. stupni

Vloženo 29.06.2019

Když jsme v září 2018 za katedrami uslyšely první zvonění a z lavic na nás hleděli noví prvňáčci, nebo už naši zkušení školáci, měly jsme jako každý rok na začátku školního roku alespoň na chvíli pocit, že na všechno to nové, co nás čeká, máme dostatek času – vlastně celý školní rok.

Jenže když je co dělat, utíká ten čas nějak rychleji. A nám teď opět na dveře klepou letní prázdniny. Zkusme se tedy za uplynulým školním rokem na 1. stupni trochu ohlédnout.

Učiva rozhodně nebylo málo. Někdy to šlo lehce, jindy bylo třeba vydat více úsilí. Ale Jan Amos Komenský by měl, myslím, radost, protože se pomůcky z kabinetů často stěhovaly mezi děti a sloužily k jejich lepšímu názoru a pochopení učiva. Jen vycpané a snad trochu zaprášené savce a ptáky - a mnoho dalšího - nahrazovaly během roku ve všech třídách 1. stupně interaktivní tabule. Děti pracovaly podle svých možností – někdy výborně, jindy se třeba něco podařilo méně.

Ze školního roku si ale zpravidla nejvíce pamatujeme ty akce, které s učením nemají zdánlivě nic společného. A že jich nebylo málo. Už v říjnu si odjely děti 3., 4. a 5. ročníku vyzkoušet své dovednosti do Blovic na dopravní hřiště a v červnu si to pak ještě jednou zopakovaly. V říjnu jsme také všichni oslavili významné výročí 100 let republiky, kdy ve třídách kolovaly historické fotografie a předměty, mnohé děti i učitelé přišli dobově oblečeni a vyzkoušeli si alespoň na chvíli, jak se tenkrát ve školách učilo.

Keltský svátek Halloween se svými tradičními aktivitami a strašidelnými maskami si děti užívaly po celý „dušičkový“ den. Soutěžily o nejlepší vyřezanou dýni, odpoledne hrály některé typické halloweenské hry a za tmy prošly také stezkou odvahy u místního hřbitova.

Podzimní dny dětem na 1. stupni zpestřila beseda s autorem známých večerníčků panem Václavem Chaloupkem, který své poutavé vyprávění dětem doplnil o některé dosud nepublikované záběry se zvířecími kamarády.

Po roční pauze jsme se opět vydali do svíčkárny Rodas v Liticích, kam se děti vždycky rády vracejí. Tentokrát jsme s kolegyněmi zvolily výrobky vánočně zaměřené.

Děti na 1. stupni se také po několikáté zapojily do již tradiční charitativní akce „Vánoční krabice od bot“, která nám dává smysl, protože pomáhá těm dětem, ke kterým Ježíšek zkrátka nelétá. Vánoční atmosféra vyvrcholila při našich třídních besídkách, kdy byl vzduch prosycen vánočním cukrovím a teplým čajem a nechyběly vánoční zvyky. O posledním předvánočním dnu ve škole si všichni žáci 1. stupně, seřazeni na schodišti, společně sborově zazpívali několik vánočních koled a písní. Jednotný a zvučný zpěv všech žáků 1. stupně se nesl celou budovou školy a krásně podtrhl atmosféru nadcházejících svátků.

Den, kdy dostaly děti pololetní vysvědčení, jim zase zpestřil masopustní rej se zábavnými úkoly v naší tělocvičně. Naši druháčci se také během 2. pololetí opakovaně setkali s hasiči a postupně vstřebávali jejich výukový program s názvem „Hasík“.

Na jaře vyrazili druháci a třeťáci do Klatov na plavání. Řidič v autobusu se vždy těšil na jejich sborové zpívání. Chyběla snad už jen kytara.

A už jste někdy, milí čtenáři, seděli v divadle na samotném jevišti? Naše děti si při návštěvě divadla Alfa v Plzni mohly tento pocit zažít při jednom netradičním divadelním představení.

Duben svým počasím a probuzenou přírodou krásně vybízel k oslavě Dne Země. Letos jsme, mimo jiné, navštívili chlumčanskou čističku odpadních vod a sběrnu surovin. Návštěvy těchto míst byly víc než zajímavé a rozhodně přispěly k pochopení velkého významu péče o naše životní prostředí. Jarní svátky nám zase ve škole zpestřila odpolední Velikonoční dílna vedena lektorkou z Centra dětí a rodičů v Plzni, na níž byla hojná účast dětí se svými rodiči.

V květnu jsme se připravovali na svátek maminek a také na školní Den Evropy, při kterém se vždy každá třída věnuje jedné přidělené zemi a snaží se ji poznat ze všech možných stran a úhlů. Den dětí jsme zase oslavili představením s dravci v naší tělocvičně. Svištěli nám těsně nad hlavami a vysloužili si náš velký obdiv i potlesk.

Po celý rok probíhala také již tradiční spolupráce s místní MŠ. Naše děti se střídaly a chodily do školky svým mladším kamarádům číst pohádky v rámci projektu Česko čte dětem. Paní učitelky z MŠ zase na oplátku pozvaly naše školáky na podzimní a velikonoční program do MŠ a v červnu si pak předškoláci přišli poslechnout do školy naše nejmladší čtenáře.

Snaha a pracovitost prvňáčků byla v posledním školním měsíci odměněna potleskem při pasování na čtenáře. Celoroční školní píli jsme pak mohli všichni oslavit na výletech. Cesty nás zavedly např. na biofarmu Moulisových do nedalekého Milínova, ale také na ruzyňské letiště či do Centra robotiky a do kina.

Naše děti se také po celý rok účastnily různých soutěží, a to jak sportovních, tak vědomostních. Navštěvovaly též kroužky, učily se hrát na hudební nástroje, zpívaly ve sboru, tančily.

Díky zapojení naší školy do celoročních projektů „Ovoce a zelenina do škol“ a „Mléko do škol“ dostávali žáci zdarma ovoce zdejší i cizokrajné, ale také mléko a mléčné výrobky.

Byl to prima školní rok. Teď už jen popřejeme dětem, aby prázdniny utíkaly pomalu a zpátky do školních lavic se vrátily odpočinuté a plné nezapomenutelných zážitků.

Mgr. Šárka Skutková

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Nabídka pracovního uplatnění - Učitel / učitelka pro 1. stupeň ZŠ
  • Nabídka pracovního uplatnění - Učitel / učitelka pro 2. stupeň ZŠ

 
Zobrazit podrobnosti...

Plánované akce

07. 06. 2023
Prezentace závěrečných prací – 9. ročník

08. 06. 2023
Pasování na čtenáře – 1. ročník

08. 06. 2023
Školní výlet (Klatovy) – 5. ročník

08. 06. 2023
Školní výlet (Praha) – 8. ročník

09. 06. 2023
Fotografování tříd

12. 06. 2023 - 13. 06. 2023
Školní výlet (Šumava – Prášily, Podmokly) – 9. ročník

14. 06. 2023
Exkurze – spalovna odpadů (Chotíkov) – 6. a 9. ročník

15. 06. 2023
Školní výlet (Radyně) – 2. a 3. ročník

15. 06. 2023
Školní výlet (Švihov) – 4. ročník

15. 06. 2023
Zahájení projektu Kamarád (MŠ Chlumčany) – 8. ročních

16. 06. 2023
Filmový dokument o Chlumčanech (kinosál KZ) – 2. stupeň

16. 06. 2023
Školní výlet (Farmapark u Toma) – 1. ročník

20. 06. 2023
Turnaj ve florbalu pro 1. stupeň (Chlumčany) – vybraní žáci 1. stupně

21. 06. 2023
T-Mobile Olympijský běh (Chlumčany) – vybraní žáci

22. 06. 2023
Exkurze – robotika a virtuální realita (Katedra informatiky FPE Plzeň) – 8. ročník

23. 06. 2023
Školní výlet (Sušice – Svatobor) – 6. a 7. ročník

26. 06. 2023
Andílci za školou – filmový muzikál (kinosál KZ Chlumčany) – 2. stupeň

26. 06. 2023
Největší dar - pohádka (kinosál KZ Chlumčany) – 1. stupeň

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 5. do 9. června 2023

Pondělí:
Polévka fazolová 6,7,9
Vepřové na slanině 1,6,7,9, rýže, obloha,
šlehaný tvaroh 7, čaj bylinkový, mléko toffé 7,5,8

Úterý:
Polévka cibulová se sýrem 1,6,7,9 OVOCE
Koprová omáčka s vejci 1,7,3, houskový knedlík 1,3,7,
mošt

Středa:
Polévka slepičí s játrovou rýží a nudlemi 1,3,6,7,9
Smažený řízek 1,3,7, bramborová kaše 7,
hlávkový salát, čaj s citrónem, džus

Čtvrtek:
Polévka zeleninová se svítkem 1,3,6,7,9
Špagety s masem a sýrem 1,6,7, červená řepa 10,
sirupová voda

Pátek:
Polévka kulajda 1,7
Rybí filet na pórku 4,7, brambor 7, okurkový salát,
čaj ovocný, mléko kokos 7

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2023 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign