Hledat

Školní akce

« zpět na seznam článků

Beseda o planetě Mars

Vloženo 14.03.2019

V letošním školním roce jsme pozvali člena astronomické společnosti PhDr. Ing. Otu Kéhara, Ph.D., aby vedl besedu o planetě Mars s žáky z 8. a 9. třídy. Beseda se uskutečnila 14. 2. 2019 a trvala přibližně dvě vyučovací hodiny. V první části besedy se věnoval přednášející možnostem pozorování Marsu ze Země. Upozornil žáky i na nepřesné informace sdělované médii. V druhé části se zaměřil na strukturu planety Mars. Společně s žáky odvodil složení atmosféry Marsu a porovnali ji s atmosférou Země. V samotné atmosféře Marsu se nacházejí písečné bouře, které se přesouvají po celé planetě. Dále se žáci dozvěděli, že se na planetě nachází voda, která je vázána především v kryosféře ve formě permafrostu jako led. Především se vyskytuje v oblasti marsovských pólů. Tato dvě tělesa, která jsou tvořena směsí vodního ledu a suchého ledu, se nazývají polární čepičky Marsu. Jsou viditelné i ze Země pomocí teleskopu jako bílé skvrny. Dále žáci probrali s přednášejícím povrch Marsu. Dozvěděli se, že na Marsu se nachází nejvyšší známá hora Olympus Mons, která je zároveň nejvyšší horou sluneční soustavy. Opět ji srovnali i s nejvyšší horou na Zemi, aby získali představu, jak velká hora to přibližně je. V třetí části se přednášející zaměřil na sondy Curiosity a Opportunity vyslané na Mars. Žáci zhlédli animovaná videa, která popisovala přistání sond na planetě Mars. Sondy neslouží jenom k pořizování fotografií Marsu, ale také ke shromažďování obrovského množství vědeckých dat. Největší překvapující informací bylo to, že předpokládaná doba fungování sond vyslaných na planetu Mars byla 90 dnů. Sondy ji mnohonásobně překonaly. Například Opportunity vydržela fungovat na Marsu 15 let. Ve středu 13. února oznámil ředitel NASA Jim Bridenstine, že po více než 800 pokusech kontaktování vozítka Opportunity ohlašuje konec úspěšné mise na Mars. V průběhu besedy pokládal přednášející otázky, na které žáci odpovídali. Pokud jejich odpověď byla nejpřesnější, dostali sladkou odměnu v podobě tyčinky Mars. Pro žáky to byla dosti velká motivace. Na závěr bychom chtěli panu Otu Kehárovi poděkovat za ochotu a za čas strávený s námi. Děkujeme.

Gabriela Kaufnerová

A jak to viděli žáci?

14. února 2019 jsme na naší škole měli besedu o Marsu. Na přednášku jsem se velmi těšil, a to z důvodu mého zájmu o vesmír. Na začátku nám pán povídal o tom, jak můžeme Mars pozorovat a jak vypadá, když se na něj koukáme ze Země. V průběhu besedy jsme dostávali různé otázky, za které jsme v případě dobré odpovědi dostali odměnu v podobě tyčinky Mars. V nemalé části přednášky jsme si povídali o sondách a robotech, co přistáli na této planetě. Dále také o existenci vody a entit na Marsu. Celková přednáška trvala něco okolo dvou vyučovacích hodin. Pán byl vstřícný a sympatický. Beseda jako taková se mi líbila, ale příště bych raději uvítal místo čísel a výpočtů více zajímavostí třeba o dvou měsících Marsu. Tuto akci hodnotím velmi kladně a s úsměvem na tváři.

Matěj Dvořák

Dne 14. 2. 2019 jsme měli přednášku o Marsu. Přišel k nám pán, který nám říkal různé zajímavosti o Marsu např. v období, kdy je Mars v opozici ke Slunci a Zemi. V tom případě má načervenalý nádech, který je způsobený červenou barvou vzniklou zoxidovanou půdou na jejím povrchu. Mars má na povrchu polární čepičky, které jsou složené ze zmrzlé vody. Mars má slabou atmosféru složenou především z oxidu uhličitého. Na povrchu Marsu se nacházejí skalnaté nebo kamenité útvary a písečné duny. Na Marsu se moc nevyskytuje voda, a když tam je, tak je ve zmrzlé podobě. Na Mars byly také vyslány sondy. Sonda Viking přinesla snímky se zvláštním útvarem připomínajícím lidskou tvář. Ale potom se ukázalo, že to je jenom hra se světly a stíny. Mars je někdy vidět v noci na obloze. Mars je druhá nejmenší planeta po Merkuru a obíhá jako čtvrtá planeta kolem Slunce. A někdy se mu říká Rudá planeta. Mars není jen planeta, po Marsu je pojmenováno docela dost věcí např. Mars tyčinka, Mars ohňostroj atd., ale neví se, proč to tak někdo pojmenoval. Pán si pro nás připravil i nějaké otázky a za odměnu nám dával Mars tyčinky. I když se o astronomii moc nezajímám, tak se mi přednáška líbila.

Adéla Lukášová

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office
Školní Instagram

Nepřehlédněte

  • Nabídka pracovního uplatnění - Školní psycholog / psycholožka

 
Zobrazit podrobnosti...

Schránka důvěry

Plánované akce

17. 06. 2026
T-Mobile Olympijský běh (Chlumčany) – všichni žáci

18. 06. 2026
Exkurze - historická Plzeň – 7. ročník

18. 06. 2026
OP ve florbalu pro 1. stupeň ZŠ (Chlumčany) – vybraní žáci 1. stupně

19. 06. 2026
Návštěva předškoláků v ZŠ – I. A

23. 06. 2026
Návštěva knihovny (MLK Chlumčany) – I. A, I. B

25. 06. 2026
Rozloučení deváťáků se školou

25. 06. 2026
Vyhlášení nejlepších sportovců školního roku

26. 06. 2026
Rozdávání vysvědčení (jedna vyučovací hodina)

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 15. do 19. června 2026

Pondělí:
Polévka vývar se svítkem 1,3,6,7,9
Kuřecí plátek na bazalce, kuskus 1,7, mrkvový salát
Džus

Úterý:
Polévka rybí s cizrnou 4,6,7,9
Nudle s mákem 1,7,8,11
Čaj

Středa:
Polévka celerová 6,7,9
Krkovice na medu, vařené brambory 1,7, zeleninová obloha
Džus

Čtvrtek:
Polévka vývar s drobením 1,3,6,7,9
Hovězí svíčková na smetaně, houskový knedlík 1,3,6,7,9,10
Čaj

Pátek:
Polévka kuřecí krémová 1,6,7,9
Smažený karbanátek, vařené brambory 1,3,7, sterilovaná řepa 12
Voda

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2026 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign