Základní škola Chlumčany

Sobota, 29. února 2020

Horymír

Školní akce

Malý záchranář Přeštice 2015

Vloženo 21. 05. 2015

V Přešticích se 19. 5. 2015 konala soutěž Malý záchranář, při které se plnily úkoly a rozhodčí je bodovali.

Když jsme přišli, dostal velitel družstva startovní číslo - my jsme byli sedmičky, a kartičku se stanovišti, pak dostal každý tatranku a kšiltovku. Následoval nástup, kde nám řekli, co se bude dít. Po rozchodu jsme se rozutekli ke stanovištím: např. k městské policii, k hasičům, k záchranné službě... My jsme šli na džberovku (mohli jsme být rychlejší). Když měli všichni všech osm stanovišť hotových, čekaly nás uvnitř testy. Byly lehké.

Pak jsme se šli najíst. Byl tam guláš, klobásy, buřty. Dali jsme si guláš s chlebem. Bylo to výborné.

A potom jsme si mohli vyzkoušet brýle. Jedny byly jako bychom byli zdrogovaní a jedny jako kdybychom vypili 3 piva. V nich jsme procházeli mezi kužely a snažili se kopnout do míče.

Jako překvapení přijeli policajti se třemi psy: Virem, Gripem a Jimem. Jejich páni nám předváděli, co umí. Jeden pán se převlékl do tlusté bundy a kalhot. Dělal, že něco krade, provokoval, tak na něj policista toho psa pustil a ten pes ho zakousl. Ukázali nám i zadržení střílejícího pachatele.

Také jsme se podívali do sanitky záchranné služby a do hasičských aut a vyzkoušeli si hasičskou přilbu s ochrannými skly. Pak zapálili dřevěnou chatu s wifinou. Můj bratranec (říká Stela) musel volat hasiče. Ti přijeli, rychle vytáhli hadici a uhasili to.

Úplně nakonec vyhlásili pořadí skupin. My jsme byli sedmí, ale to nevadí, protože jsme se hodně naučili a dostali jsme pěkné odměny. Moc se mi to líbilo. Prostě to byl super den.

Markéta, Stela, Julie a Adriana – 5. ročník

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Náš výlet do ZOO

Vloženo 21. 04. 2015

31. března 6. třída navštívila ZOO v Plzni. Počasí nám letos nepřálo, ale dětem se tam stejně líbilo.

Jak to viděli žáci:

31. března jsme byli na výletě v ZOO. Celý den nám pršelo, ale viděli jsme hodně zvířat. Žirafy, lemury, lvy, tygry, hrochy... Dokonce jsme se o nich i hodně dozvěděli. Ukázali nám malého hrocha Adélku, která se před pár týdny narodila. Byl to skvělý zážitek.

Natálie Císařová
 

V zoologické zahradě mě zaujali lvi. Lvi jsou strašně krásní, jsou mohutní, silní a mají pískovou barvu. Byli tam dva – lvice a lev. Lev má pět let a lvice deset. Mají krásné okolí a obklopuje je voda. V přírodě žijí v savanách v Africe. Lvy mám rád a těším se, až je zase uvidím.

Jakub Kotlár

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Den zdraví

Vloženo 06. 03. 2015

Den zdraví se uskutečnil 27. 2., za účelem zopakovat si základní věci či informace, které by už žáci měli znát a samozřejmě i se něco nového přiučit. Měli jsme na všechny stanoviště 5 vyučovacích hodin, při kterých jsme strávili každou hodinu v jiné učebně a pokaždé o jiném tématu, ale drželi jsme se toho tématu zdraví, které je pro nás tak důležité. První hodinu jsme si v podstatě řekli ty nejzákladnější informace v naší třídě, poté co skončila, přestěhovali jsme se do učebny fyziky a chemie, kde nás seznámili s návodem na první pomoc, kterou už pravděpodobně každý znal. Sama si myslím, že to byl velice dobrý nápad, protože jsme si to mohli i sami vyzkoušet. Nebo jaký je rozdíl mezi bulimií a anorexií. Poté jsme se stěhovali na třetí vyučovací hodinu do naší tělocvičny, kde jsme běhali „Olympijský víceboj “. Soutěžili jsme mezi sebou. Na čtvrtou vyučovací hodinu jsme přešli do učebny anglického jazyka, kde se nám představil mluvčí České policie a vysvětloval všem, proč nemáme užívat drogy, které hodně škodí zdraví. A poslední 5 vyučovací hodinu jsme vařili „Pribináček“ a poté se ho snažili prodat a utržit částku, která šla na adopci na dálku.

Zuzana Šestáková, žákyně 9. ročníku

 

V pátek 27. února byl pro žáky 2. stupně uspořádán projektový den, který byl zaměřen na zdraví. Žáci se během dopoledne setkali s pracovníky odborné poradny, kteří je poučili o návykových látkách, poruchách příjmu potravy a také připomněli postupy a zásady první pomoci. Další besedu si pro žáky připravil mluvčí PČR Jan Koželuh na téma neustále rostoucího nebezpečí sociálních sítí a rizikové komunikace na internetu. Připravena byla také malá soutěž, při které si v několika disciplínách mohli žáci zjistit svoji fyzickou zdatnost. Jako závěr dopoledne si každá třída připravila jedno jednoduché a především zdravé jídlo (např. zeleninový salát, vegetariánskou pizzu nebo osvěžující zázvorovou limonádu). Svoje výrobky si poté žáci napříč třídami navzájem kupovali a společně tak přispěli na školou adoptovanou dívku a také na puštíka, kterého škola adoptovala v plzeňské zoo. Vše, co žáci připravili, se také prodalo a na charitu tak přispěli nečekaných 1700 Kč. Celý projektový den jsme si užili, dozvěděli jsme se mnoho nových informací o návykových látkách, poruchách příjmů potravy a nakonec jsme si pro ostatní žáky připravili chutný nízkotučný tvaroh.

Jakub Duchek, žák 9. ročníku

 

27. 2. proběhl den zdraví. U kterého jsme se mněli nejen pobavit, ale i dozvědět spoustu zajímavých věcí. Bylo to zábavné, ale i poučné. Hlavně to kouření. Když nám ta paní ukázala obrázky, co kouření provádělo s naším tělem, tak si myslím, že asi nikdo kouřit nechce. Pote jsme se přesunuli do tělocvičny, kde jsme měli olympiádu, plnili jsme různé úkoly, ale hlavně jsme se přesvědčili o naší zdatnosti. S policistou jsme besedovali o kyberšikaně. Bylo to velmi poučné. A nakonec jsme poslední hodinu šli do kuchyně. Vařili jsme tvaroh. Měli jsme to těžší, jelikož jsme to dělali až pátou hodinu, ale přesto se podařilo všechno prodat. Celý den jsme si užili.

Eliška Fuxová

 

Během 1. hodiny jsme se seznámili s mnoha informacemi a tím obohatili naše znalosti. 2. hodinu jsme zjišťovali informace o následcích kouření, anorexie a také jsme si zopakovali první pomoc. Přišlo mi zajímavé, že po 24 hodinách bez cigarety klesá úroveň CO2 v naší krvi o 50%, že v cigaretách je obsaženo mnoho jedů jako arzen, oxid siřičitý, toluen, amoniak a kyanovodík. Podle mně to bylo nejzábavnější stanoviště ze všech. Při 3. hodině jsme dělali různé sportovní aktivity, jako T-běh, hod míčem ze sedu a držení rovnováhy. Další hodinu jsme měli besedu s policistou. 5. hodinu jsme vařili a prodávali výrobek (pribináčky). Osobně bych Den zdraví hodnotil kladně.

David Žahour

 

První beseda se týkala drog a různých typů závislostí. Bylo to fajn, byli jsme v různých skupinách, dozvěděli jsme se, jak se starat o své tělo, o první pomoci, škodlivosti kouření. Potom byl na řadě víceboj v tělocvičně.

Jakub Fröhlich

 

Dne 27. 2. 2015 se uskutečnil „Den zdraví“. Žáci se setkali se zdravovědou, ukazovali si praktickou ukázku, jak zavázat zraněného a zkoušeli resuscitaci na panně. Dozvěděli se, jaké následky má bulimie a anorexie, jak jim předejít. V další hodině si učitelé společně s 9.A připravili pro děti „tělesnou zdatnost“. Děti si měly vyzkoušet, jak na tom jsou. Byly tam různá stanoviště. Třeba T-běh, hod v sedě, stání na jedné noze se zavřenýma očima na čas a mnoho dalšího. Další v programu byla přednášku od mluvčího české policie Jana Koželuha. Ten dětem přednášel hlavně o kyberšikaně, čemu by měli děti předejít, co (ne)zveřejňovat na sociální sítě, komu (ne)dávat telefonní číslo a co v takovém případě dělat.

Ivana Berglová

 

27. února byl Den zdraví. Žáci měli naplánovaných 5 vyučovacích hodin. První hodinu byli s třídním učitelem, který jim řekl, jak bude probíhat celý den. Na druhou hodinu se žáci 9. třídy přestěhovali do tělocvičny, kde byla připravená „překážková dráha“ a následoval hod míčem. Po vyčerpávající druhé hodině šla 9. třída do učebny fyziky a chemie, kde na ně čekala paní doktorka se svými spolupracovnicemi, a žáci byli rozděleni do tří skupin. První skupina měla na starosti škodlivost cigaret, druhá skupina anorexii a třetí skupina první pomoc. V první skupině jsme viděli, jak vypadají zakouřené a zdravé plíce a jaké jsou následky kouření. Žáci museli sami říct, jaké jsou následky kouření a problémy. V druhé skupině byli žáci poučeni jak zdravě jíst a co dělat v případě blízké osoby se začátkem anorexie. Viděli obrázky jedné z nejhorších anorexií. Dozvěděli se, že anorektičky umírají dřív než normální lidé, protože nemají imunitu k odbourání bacilů. Ve třetí skupině s paní doktorkou se naučili, jak se správně zachovat při autonehodě a jak poskytnout první pomoc, třeba masáž srdce. Ve čtvrté hodině navštívil školu mluvčí policie ČR, který mluvil o kyberšikaně, která se projevuje hlavně na sociálních sítích. Pouštěl žákům video, kde se odehrála situace dívky, která byla sledována mužem, který si o ní zjistil vše díky sociální síti Facebook. Poslední hodinu, tedy pátou, se 9. třída dostala do kuchyňky, ve které připravila svůj pokrm, který pak prodával. Částka z prodaných výrobků šla na charitu.

Václav Valenta

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Masopust ve škole

Vloženo 05. 03. 2015

Bylo 20. 2. a my jsme měli maškarní ve škole. Ráno jsme přišli do školy. První dvě hodiny jsme se učili. O velké přestávce jsme se začali převlékat do masek a líčit se. Následoval odchod do tělocvičny. Když jsme tam došli, každá třída si našla své místo na lavičce. Paní učitelka to zahájila. Následovala promenáda masek. Každá třída se prošla. Paní učitelka vyhlásila vítěznou masku. Když se prošly všechny třídy, následoval tanec podle paní učitelek. Potom jsme se rozdělili na skupinky. Dostali jsme noviny, měli jsme jimi polepit svého kamaráda. Když všechny skupiny někoho polepily, děti se vyfotografovaly a dostaly odměnu. Následovala novinová bitva. Rozdělili jsme se na kluky a holky. Zmačkali jsme noviny do koulí, bylo odstartováno. Házeli jsme je všelijak. Paní učitelka to ukončila, Bylo to nerozhodně. Potom jsme vše uklidili, následoval volný tanec. Pobíhali jsme po tělocvičně a různě se točili. Nakonec jsme odešli z tělocvičny. Dostali jsme ovocné pitíčko. Moc se mi to líbilo.

Jan Beránek, IV. tř.

 

Ráno jsme přišli do školy. Dvě hodiny jsme se učili a potom šli do tělocvičny, kde jsme si sedli na lavičku. Paní učitelka z družiny nám řekla, co budeme dělat. Každá třída přešla lavičku. Potom jsme se rozestoupili, každé dítě si stouplo za masku, která se mu líbila. Potom jsme tančili podle paní učitelek. Každá třída se rozdělila na kluky a holky. Z každé party bylo vybráno dítě, které bylo obaleno novinovým papírem. Rozdělili jsme se na velké skupiny holek a kluků. Z novin jsme udělali koule a začala bitva. Házeli jsme po sobě. Pak jsme uklízeli a holky byli první. Paní učitelka z družiny pustila písničky a každý mohl tancovat podle sebe. Moc se mi to líbilo.

Denisa Vokračková, IV. tř.

 

V masopustu byla opravdová zábava. Byla tam novinová bitva mezi kluky vs holky, soutěž o nejlepší masku a sklízení novin. Hráli jsme si na vláček. Honil jsem se s Patrikem, Ondrou, Kubou a Lukášem.

Filip Lösch, II. tř.

 

Mně se masopust opravdu líbil, protože tam byla novinová bitva, soutěž o nejlepší masku, dělání strašáka Kuby, uklízení novin. Já jsem si s Filipem, Kubou, Lukášem a Patrikem udělali vláček a taky honičku. Byl jsem za trpaslíka.

Ondra Toman, II.tř.

 

Maškarní bylo moc hezké. Byly tam i krásné masky. Všechno to bylo moc zábavné. A dělali jsme tam i panďuláky. Kluci dělali kluka a holky dělaly dívku z novin. Hráli jsme i novinovou válku.

Bára Katonová, III.tř.

 

V pátek 20. února jsme měli ve škole masopust. První dvě hodiny jsme se učili. Po svačině jsme šli do tělocvičny. Každá třída tam měla své místo. Když jsme se všichni sešli, paní učitelka nám vysvětlila, co budeme dělat. Pak jsme měli promenádu. Začínali jsme od 1. tř. do 5. tř. Každá třída si stoupla do řady a my jsme si stoupli za tu nejhezčí masku. Po vyhlášení masek jsme tančili podle paní učitelky. Potom se každá třída rozdělila na kluky a holky. Vzali jsme Matěje a obalili ho do novin. Pak jsme měli koulovanou z novin. Rozdělili jsme se na kluky a holky. Protože se nevědělo, kdo vyhrál, byl pak úklid, který vyhrály holky. Nakonec jsme měli volný tanec. Po tanci jsme šli do tříd. Bylo to hezké všechno, až na úklid, bylo to zábavné a docela vtipné.

Tomáš Vrba, IV. tř.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Tříkrálová sbírka

Vloženo 13. 02. 2015

I letos se naše škola zapojila do Tříkrálové sbírky. Tuto dobročinnou akci pořádá každoročně Charita Česká republika a je největší dobrovolnickou akcí u nás. Slavnostní zahájení letos proběhlo 5. 1. odpoledne na plzeňském náměstí Republiky a v katedrále sv. Bartoloměje.

Ve spolupráci s Koinonií Jan Křtitel v Plzni-Liticích a ochotnými dospělými, většinou z řad rodičů našich žáků, se nám podařilo sestavit čtyři skupinky koledníků. Děti v kostýmech tří králů v doprovodu dospělého vedoucího obětavě obcházely domácnosti v Chlumčanech a zpěvem a hrou jistě potěšily mnoho občanů. Ukončení nejen pro naše děti a jejich dospělé průvodce, ale i pro koledníky z Dobřan a Litic připravila Koinonia Jan Křtitel v Plzni-Liticích.

Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Velký dík patří všem, kteří se ke sbírce nějakým způsobem připojili. Ať už jako dětští, či dospělí členové skupin, nebo jako ti, kteří přispěli.

I. Rampichová, ředitelka školy

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Školní kolo recitační soutěže

Vloženo 12. 02. 2015

5. února 2015 se na naší škole uskutečnila již tradiční soutěž mladých recitátorů. Ukázat své recitační schopnosti se rozhodlo celkem 25 žáků. Byli rozděleni podle věku do čtyř kategorií. A tak si bylo možné poslechnout básničky menších dětí i procítěné přednesy nejstarších. Přednášející se snažili předvést své umění co nejlépe, a proto rozhodování poroty bylo po vyslechnutí všech velice těžké. Ti skutečně nejlepší budou reprezentovat školu v okresním kole soutěže v recitaci v Blovicích.

Po hodině strávené poslechem básní se všichni rozcházeli s dobrými pocity a s malou odměnou.

Výsledky školního kola recitační soutěže:

1. kategorie:
1. místo: Adéla Matoušková
2. místo: Sára Korschinská
3. místo: Nikola Samková

2. kategorie:
1. místo: Simona Háková
2. místo: Jiří Němeček
3. místo: Vanda Šlehoverová

3. kategorie:
1. místo: Julie Pondlová
2. místo: Barbora Vargová
3. místo: Tereza Kočincová

4. kategorie:
1. místo: Jakub Duchek
2. místo: Lenka Blažková
3. místo: Štěpánka Křížová

Jaroslava Říhová

Pravěké dopoledne

Vloženo 22. 01. 2015

V úterý 9. 12. 2014 se žáci VI. ročníku zúčastnili tematického dopoledne věnovaného pravěku a pravěkým řemeslům.

Děti si zkusily vyrobit a vyzdobit keramiku, kamenné nástroje, tkát na doma vyrobeném tkalcovském stavu, pokusily se rozdělat oheň či rozdrtit obilí na mouku. Na závěr žáci zhlédli film Karla Zemana Cesta do pravěku.

Dopoledne se líbilo a všichni byli na své výrobky pyšní.

D. Šnejdarová

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Halloween

Vloženo 12. 11. 2014

Ve čtvrtek 30. října 2014 si děti ze 3., 4. a 5. třídy vyzkoušely, jaké je to spát ve škole. V hodinách angličtiny se postupně seznámily s podstatou a zvyky tradičního anglického svátku Halloween. Své znalosti a bohatou slovní zásobu pak uplatnily při mnohých aktivitách, které postupně v tento den odpoledne a večer prožívaly. Ke spokojenosti dětí a celkově vydařenému dni v nemalé míře přispěli také rodiče těchto dětí, kteří pomohli svým ratolestem nachystat krásné kostýmy a v kuchyni „vyčarovali“ zajímavé a chutné pokrmy.

Děkujeme.

Šárka Skutková

 
Děti 3. ročníku o prožitém halloweenském odpoledni a noci napsaly:

Halloween je svátek, který se slaví 31. října. Líbila se mi hra s duchy, Bobbing for apples, hra Upír, stezka odvahy, průvod s lampiony v kostýmech, pojídání dlouhých sladkých žížal. Psali jsme trápení čarodějnici, pouštěli jsme halloweenské si písničky a videa. Líbilo se mi všechno!

Bára Katonová
 

Halloween je keltský svátek a lidé dříve věřili, že duše mrtvých chtějí zpátky na svět, takže se každý převlékl za nějaké strašidlo. V domě se zhasla všechna světla a lidé se vydali do tmy převlečení za strašidla. Když jsme dorazili ve čtyři ke škole, tak jsme si všechno učivo zopakovali. Potom jsme hledali duchy a anglické slovo, které na něm bylo napsáno, jsme pošeptali paní učitelce. Večer jsme šli potmě do 2. patra s baterkou, abychom se podepsali do velikého ducha. Sice jsem se moc dobře nevyspala, protože si někteří ráno nahlas povídali, ale bylo to super.

Jana Eisenhammerová
 

Halloween je svátek, který se slaví 31. října v Anglii a Americe. Já jsem prožil Halloween ve škole. Hráli jsme různé aktivity. Například hru s duchy, Bobbing for apples, hru Upír, pojídali jsme sladké žížalky. Také jsme si prošli stezku odvahy a zúčastnili jsme se průvodu s lampiony v kostýmech. Zpívali jsme si halloweenské písničky a pouštěli videa. Moc se mi to líbilo.

Jan Zíbar
 

Nejlepší byl lampionový průvod. Překvapilo mě, že se Halloween slaví asi tak dva a půl tisíce let. Líbily se mi hry, které jsme hráli ve škole. Také se mi líbila videa o Halloweenu. Byl jsem moc spokojený.

Daniel Bošek
 

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Vyvrcholení oslav stého výročí staré školní budovy

Vloženo 31. 10. 2014

17. října 2014 se v odpoledních hodinách naše škola otevřela veřejnosti. Sportovního odpoledne konaného v tělocvičně školy se zúčastnili kromě žáků i někteří rodiče. Tříčlenná družstva se utkala ve florbalu. Před budovou školy mezitím finišovala další akce – stokilometrový běh – výsledný čas poskládaný z výkonů žáků činil 8 hodin 4 minuty a 4 vteřiny.

V 16 hodin se ve školní budově sešlo zhruba dvacet bývalých zaměstnanců Základní školy v Chlumčanech. Po prohlídce prostor tříd a chodeb a po zhlédnutí výstavky kronik a dalších materiálů a fotografií z historie poseděli a zavzpomínali se současnými pracovníky na roky u nás strávené. Hosty setkání byli pan starosta Jiří Kučera a pan místostarosta Jiří Šebek.

Příjemně strávené chvíle pátečního odpoledne přispěly k oslavám stého výročí založení staré školní budovy.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Beseda k výročí školy

Vloženo 17. 10. 2014

13. října 2014 jsme si připomněli 100. výročí založení staré školní budovy. V rámci oslav nás navštívili pan Stanislav Dvořák (tvůrce známého filmu o Chlumčanech) a pan Stanislav Motl (bývalý moderátor pořadu Na vlastní oči). Ten se nyní věnuje besedám s žáky základních a středních škol a nadále pokračuje v tvorbě dokumentárních filmů a knih na téma druhé světové války. Besedu zhlédli žáci osmého a devátého ročníku a hosté – pan starosta Jiří Kučera a další.

V první části nás pan Dvořák uvedl do dění v obci a ve škole od první světové války. Pan Motl nás pak seznámil s druhou světovou válkou a s lékařskými pokusy, které Němci prováděli i na dětech uvězněných v koncentračních táborech. Svou přednášku zakončil reportáží „Experiment“, která přiblížila utrpení patnáctiletého chlapce. V druhé polovině besedy nám pan Dvořák přiblížil vlastní dokument „Chlumčany ve stínu historie“, popisující dění v obci ve zmiňovaném období.

Podle ticha a zaujatých výrazů žáků i ostatních návštěvníků můžeme usuzovat, že se poutavá beseda jistě všem líbila.

Jakub Duchek, 9. ročník
 

13. října 2014 k nám do školy přišli na besedu pan Stanislav Dvořák a pan Stanislav Motl. Beseda proběhla v rámci oslav 100. výročí založení staré školní budovy. Dozvěděli jsme se o dění v Chlumčanech za první a druhé světové války. Také jsme vyslechli příběh o chlapci, který vzdoroval nacistům a jako patnáctiletý se stal obětí nacistických lékařských genetických pokusů. V druhé části bylo zajímavé vyslechnout, co se dělo v Chlumčanech v období válek, zhlédli jsme dokument o bombardování Dobřan, dozvěděli jsme se zajímavosti o místním odboji.

Na besedě byl přítomen kromě žáků osmého a devátého ročníku i pan starosta a další hosté. Všichni jsme se rozcházeli obohaceni o nové pocity a poznatky.

David Pavlon, David Žahour, 9. ročník
 

13. října 2014 k nám do školy zavítal v odpoledních hodinách pan Dvořák a pan Motl, aby nás seznámili s historií Chlumčan. Měli jsme možnost vidět krátký dokument o chlapci, který se v patnácti letech stal obětí nacistických lékařských pokusů. Poté nám pan Dvořák pověděl něco krátkého o Chlumčanech a zhlédli jsme film s názvem „Chlumčany ve stínu historie“.

S besedou byli spokojeni nejen žáci osmého a devátého ročníku, ale i hosté, např. starosta naší obce.

Daniel Hrnčár, Eliška Fuxová, 9. ročník

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 (10) 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

        Počet přístupů: 296102

© 2007 - 2020 ZŠ Chlumčany & FoXprofi.com