Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním.

ROZUMÍM

Hledat

Školní akce

« zpět na seznam článků

Ohlédnutí za uplynulým školním rokem na 1. stupni

Vloženo 29.06.2019

Když jsme v září 2018 za katedrami uslyšely první zvonění a z lavic na nás hleděli noví prvňáčci, nebo už naši zkušení školáci, měly jsme jako každý rok na začátku školního roku alespoň na chvíli pocit, že na všechno to nové, co nás čeká, máme dostatek času – vlastně celý školní rok.

Jenže když je co dělat, utíká ten čas nějak rychleji. A nám teď opět na dveře klepou letní prázdniny. Zkusme se tedy za uplynulým školním rokem na 1. stupni trochu ohlédnout.

Učiva rozhodně nebylo málo. Někdy to šlo lehce, jindy bylo třeba vydat více úsilí. Ale Jan Amos Komenský by měl, myslím, radost, protože se pomůcky z kabinetů často stěhovaly mezi děti a sloužily k jejich lepšímu názoru a pochopení učiva. Jen vycpané a snad trochu zaprášené savce a ptáky - a mnoho dalšího - nahrazovaly během roku ve všech třídách 1. stupně interaktivní tabule. Děti pracovaly podle svých možností – někdy výborně, jindy se třeba něco podařilo méně.

Ze školního roku si ale zpravidla nejvíce pamatujeme ty akce, které s učením nemají zdánlivě nic společného. A že jich nebylo málo. Už v říjnu si odjely děti 3., 4. a 5. ročníku vyzkoušet své dovednosti do Blovic na dopravní hřiště a v červnu si to pak ještě jednou zopakovaly. V říjnu jsme také všichni oslavili významné výročí 100 let republiky, kdy ve třídách kolovaly historické fotografie a předměty, mnohé děti i učitelé přišli dobově oblečeni a vyzkoušeli si alespoň na chvíli, jak se tenkrát ve školách učilo.

Keltský svátek Halloween se svými tradičními aktivitami a strašidelnými maskami si děti užívaly po celý „dušičkový“ den. Soutěžily o nejlepší vyřezanou dýni, odpoledne hrály některé typické halloweenské hry a za tmy prošly také stezkou odvahy u místního hřbitova.

Podzimní dny dětem na 1. stupni zpestřila beseda s autorem známých večerníčků panem Václavem Chaloupkem, který své poutavé vyprávění dětem doplnil o některé dosud nepublikované záběry se zvířecími kamarády.

Po roční pauze jsme se opět vydali do svíčkárny Rodas v Liticích, kam se děti vždycky rády vracejí. Tentokrát jsme s kolegyněmi zvolily výrobky vánočně zaměřené.

Děti na 1. stupni se také po několikáté zapojily do již tradiční charitativní akce „Vánoční krabice od bot“, která nám dává smysl, protože pomáhá těm dětem, ke kterým Ježíšek zkrátka nelétá. Vánoční atmosféra vyvrcholila při našich třídních besídkách, kdy byl vzduch prosycen vánočním cukrovím a teplým čajem a nechyběly vánoční zvyky. O posledním předvánočním dnu ve škole si všichni žáci 1. stupně, seřazeni na schodišti, společně sborově zazpívali několik vánočních koled a písní. Jednotný a zvučný zpěv všech žáků 1. stupně se nesl celou budovou školy a krásně podtrhl atmosféru nadcházejících svátků.

Den, kdy dostaly děti pololetní vysvědčení, jim zase zpestřil masopustní rej se zábavnými úkoly v naší tělocvičně. Naši druháčci se také během 2. pololetí opakovaně setkali s hasiči a postupně vstřebávali jejich výukový program s názvem „Hasík“.

Na jaře vyrazili druháci a třeťáci do Klatov na plavání. Řidič v autobusu se vždy těšil na jejich sborové zpívání. Chyběla snad už jen kytara.

A už jste někdy, milí čtenáři, seděli v divadle na samotném jevišti? Naše děti si při návštěvě divadla Alfa v Plzni mohly tento pocit zažít při jednom netradičním divadelním představení.

Duben svým počasím a probuzenou přírodou krásně vybízel k oslavě Dne Země. Letos jsme, mimo jiné, navštívili chlumčanskou čističku odpadních vod a sběrnu surovin. Návštěvy těchto míst byly víc než zajímavé a rozhodně přispěly k pochopení velkého významu péče o naše životní prostředí. Jarní svátky nám zase ve škole zpestřila odpolední Velikonoční dílna vedena lektorkou z Centra dětí a rodičů v Plzni, na níž byla hojná účast dětí se svými rodiči.

V květnu jsme se připravovali na svátek maminek a také na školní Den Evropy, při kterém se vždy každá třída věnuje jedné přidělené zemi a snaží se ji poznat ze všech možných stran a úhlů. Den dětí jsme zase oslavili představením s dravci v naší tělocvičně. Svištěli nám těsně nad hlavami a vysloužili si náš velký obdiv i potlesk.

Po celý rok probíhala také již tradiční spolupráce s místní MŠ. Naše děti se střídaly a chodily do školky svým mladším kamarádům číst pohádky v rámci projektu Česko čte dětem. Paní učitelky z MŠ zase na oplátku pozvaly naše školáky na podzimní a velikonoční program do MŠ a v červnu si pak předškoláci přišli poslechnout do školy naše nejmladší čtenáře.

Snaha a pracovitost prvňáčků byla v posledním školním měsíci odměněna potleskem při pasování na čtenáře. Celoroční školní píli jsme pak mohli všichni oslavit na výletech. Cesty nás zavedly např. na biofarmu Moulisových do nedalekého Milínova, ale také na ruzyňské letiště či do Centra robotiky a do kina.

Naše děti se také po celý rok účastnily různých soutěží, a to jak sportovních, tak vědomostních. Navštěvovaly též kroužky, učily se hrát na hudební nástroje, zpívaly ve sboru, tančily.

Díky zapojení naší školy do celoročních projektů „Ovoce a zelenina do škol“ a „Mléko do škol“ dostávali žáci zdarma ovoce zdejší i cizokrajné, ale také mléko a mléčné výrobky.

Byl to prima školní rok. Teď už jen popřejeme dětem, aby prázdniny utíkaly pomalu a zpátky do školních lavic se vrátily odpočinuté a plné nezapomenutelných zážitků.

Mgr. Šárka Skutková

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Úpravy v provozu školy od 17. 5. 2021
  • Sportovní příměstský tábor
  • Summer Camp 21 - Dotkni se přírody
  • Šatník - pro rodiče samoživitele

 
Zobrazit podrobnosti...

Pravidla a omezení pro vstup do budovy školy

  • Osobám s příznaky infekčního onemocnění je vstup do budovy školy zakázán.
  • Všem osobám je vstup do budovy školy povolen pouze s ochranou dýchacích cest (úst a nosu), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN95), zdravotnická obličejová maska (např. chirurgická nebo jednorázová rouška) nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének. Za obdobný prostředek se nepovažuje látková rouška. Chirurgická rouška postačuje jako dostatečná ochrana pouze žákům.
  • Všechny osoby kromě žáků a zaměstnanců školy vstupují do budovy školy jen v nejnutnějším případě; je vhodné upřednostňovat telefonickou, písemnou a e-mailovou komunikaci, schůzky domlouvat předem.
  • Všechny osoby kromě žáků a zaměstnanců školy vstupují do budovy školy až po vyzvání některým ze zaměstnanců školy; je nutné používat zvonky a komunikátor vedle vchodu do budovy školy.
  • Každý návštěvník je povinen použít před vstupem dezinfekci rukou, která je umístěna hned za vstupními dveřmi a řídit se pokyny zaměstnanců školy.

Plánované akce

V nejbližší době nejsou žádné plánované akce.

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 14. do 18. června 2021

Pondělí:
Polévka rybí s pohankou 1,4,6,7,9
Vepřové na česneku 1,6,7,9, rýže/ředkvička,
čaj instantní

Úterý:
Polévka hrachový krém 6,7,9
Selská hrouda se sýrem, bramborová kaše 7,
zeleninový salát, čaj ovocný, mléko kokos

Středa:
Polévka kmínová s vejci 1,3,6,7,9
Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem 1,3,7,
sirupová voda

Čtvrtek:
Polévka zeleninová s játrovou rýží 1,3,6,7,9
Kuřecí plátek na bylinkách 1,7, brambor, OVOCE
čaj s citrónem, melta 1,7

Pátek:
Polévka drůbková s kapáním 1,3,6,7,9
Znojemský guláš 1,6,7,9,12, bramborové
noky /těstoviny 1,12, zeleninová obloha, džus

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2021 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign