Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním.

ROZUMÍM

Hledat

Školní akce

« zpět na seznam článků

Den Země

Vloženo 04.05.2012

V pátek 20. dubna 2012 se na naší škole konal celoškolní projekt DEN ZEMĚ. Připomněli jsme si tak Mezinárodní den Země, který připadá na 22. 4. i fakt, že Země je domovem nás všech a je potřeba ji chránit i pro budoucí generace.

V letošním roce byla hlavním tématem voda a les. Každý vyučující si sám zvolil z nabízených aktivit ty, které byly pro jeho žáky nejvhodnější. Žáci se zamysleli nad slovem voda a významem vody pro život člověka. Uvědomili si, na co se voda používá, kolik je jí potřeba a přemýšleli o možnostech šetření s vodou.

V osmém ročníku si vyzkoušeli některé pokusy s vodou, při kterých si uvědomili některé její vlastnosti a jejich využití, ale i důležitost zachování čistoty vody pro život.

Ti nejstarší se zamýšleli nad vztahem člověka k vodě a výsledkem byla úvaha na téma "Jak člověk ubližuje vodě a lesu". Jejich sloh máme možnost posoudit na výstavě v 1. patře nové budovy.

Během dne se všichni vypravili do přírody a navštívili naše nejbližší rybníky. 6. a 7. třída si došla na naučnou stezku věnovanou životu lesa a péči o něj u obce Hradčany.

Děti cestou sledovaly černé skládky, jejich místa a rozsah, vše pečlivě zdokumentovaly a i vyfotografovaly. Někteří sledovali trasu na mapě, malovali nákres rybníků, počítali obvod a obsah vodní plochy a plnili další úkoly. V lese zjišťovali, jak se člověk stará o les a na naučné tabuli si přečetli o využití lesa. Děti si všímaly také krás přírody, sbíraly vzorky rostlin, pozorovaly stromy a živočichy v lese, u rybníka i na vodě. Vše s chutí malovaly, určovaly a fotily. Někteří pak tvořili z fotografií prezentaci. V té je možné shlédnout různé rostliny (sasanky, violky, mechy, lišejníky, okřehek, orobinec...), živočichy (bruslařky, kachny, lysky, labutě...), velká mraveniště, po ránu se třpytící pavučiny, posedy, krmelce a krmítka, ale i nepořádek, který po sobě zanechali lidé.

Ve škole pak žáci některých tříd zkoumali vzorky vody z různých rybníků, porovnávali znečištění a pozorovali život pod mikroskopem. V závěru děti popisovaly své dojmy a shodly se na tom, že se jim nelíbí nepořádek, který za sebou v lese a u rybníků zanechává člověk, a především skládky v přírodě.

Ve škole se nyní postupně objevují výsledky výpravy a pozorování dětí, zpracované na nástěnkách.

Jindra Zahálková

« zpět na seznam článků

Škola online
Microsoft Office

Nepřehlédněte

  • Úpravy v provozu školy od 17. 5. 2021
  • Sportovní příměstský tábor
  • Summer Camp 21 - Dotkni se přírody
  • Šatník - pro rodiče samoživitele

 
Zobrazit podrobnosti...

Pravidla a omezení pro vstup do budovy školy

  • Osobám s příznaky infekčního onemocnění je vstup do budovy školy zakázán.
  • Všem osobám je vstup do budovy školy povolen pouze s ochranou dýchacích cest (úst a nosu), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2/KN95), zdravotnická obličejová maska (např. chirurgická nebo jednorázová rouška) nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének. Za obdobný prostředek se nepovažuje látková rouška. Chirurgická rouška postačuje jako dostatečná ochrana pouze žákům.
  • Všechny osoby kromě žáků a zaměstnanců školy vstupují do budovy školy jen v nejnutnějším případě; je vhodné upřednostňovat telefonickou, písemnou a e-mailovou komunikaci, schůzky domlouvat předem.
  • Všechny osoby kromě žáků a zaměstnanců školy vstupují do budovy školy až po vyzvání některým ze zaměstnanců školy; je nutné používat zvonky a komunikátor vedle vchodu do budovy školy.
  • Každý návštěvník je povinen použít před vstupem dezinfekci rukou, která je umístěna hned za vstupními dveřmi a řídit se pokyny zaměstnanců školy.

Plánované akce

V nejbližší době nejsou žádné plánované akce.

 
Zobrazit více plánovaných akcí...

Jídelníček

Jídelní lístek od 14. do 18. června 2021

Pondělí:
Polévka rybí s pohankou 1,4,6,7,9
Vepřové na česneku 1,6,7,9, rýže/ředkvička,
čaj instantní

Úterý:
Polévka hrachový krém 6,7,9
Selská hrouda se sýrem, bramborová kaše 7,
zeleninový salát, čaj ovocný, mléko kokos

Středa:
Polévka kmínová s vejci 1,3,6,7,9
Dukátové buchtičky s vanilkovým krémem 1,3,7,
sirupová voda

Čtvrtek:
Polévka zeleninová s játrovou rýží 1,3,6,7,9
Kuřecí plátek na bylinkách 1,7, brambor, OVOCE
čaj s citrónem, melta 1,7

Pátek:
Polévka drůbková s kapáním 1,3,6,7,9
Znojemský guláš 1,6,7,9,12, bramborové
noky /těstoviny 1,12, zeleninová obloha, džus

Prohlášení o přístupnosti

© 2007 - 2021 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.

FoXprofi.com webdesign