Základní škola Chlumčany

Středa, 17. října 2018

Hedvika

Školní akce

Masopust ve škole

Vloženo 05. 03. 2015

Bylo 20. 2. a my jsme měli maškarní ve škole. Ráno jsme přišli do školy. První dvě hodiny jsme se učili. O velké přestávce jsme se začali převlékat do masek a líčit se. Následoval odchod do tělocvičny. Když jsme tam došli, každá třída si našla své místo na lavičce. Paní učitelka to zahájila. Následovala promenáda masek. Každá třída se prošla. Paní učitelka vyhlásila vítěznou masku. Když se prošly všechny třídy, následoval tanec podle paní učitelek. Potom jsme se rozdělili na skupinky. Dostali jsme noviny, měli jsme jimi polepit svého kamaráda. Když všechny skupiny někoho polepily, děti se vyfotografovaly a dostaly odměnu. Následovala novinová bitva. Rozdělili jsme se na kluky a holky. Zmačkali jsme noviny do koulí, bylo odstartováno. Házeli jsme je všelijak. Paní učitelka to ukončila, Bylo to nerozhodně. Potom jsme vše uklidili, následoval volný tanec. Pobíhali jsme po tělocvičně a různě se točili. Nakonec jsme odešli z tělocvičny. Dostali jsme ovocné pitíčko. Moc se mi to líbilo.

Jan Beránek, IV. tř.

 

Ráno jsme přišli do školy. Dvě hodiny jsme se učili a potom šli do tělocvičny, kde jsme si sedli na lavičku. Paní učitelka z družiny nám řekla, co budeme dělat. Každá třída přešla lavičku. Potom jsme se rozestoupili, každé dítě si stouplo za masku, která se mu líbila. Potom jsme tančili podle paní učitelek. Každá třída se rozdělila na kluky a holky. Z každé party bylo vybráno dítě, které bylo obaleno novinovým papírem. Rozdělili jsme se na velké skupiny holek a kluků. Z novin jsme udělali koule a začala bitva. Házeli jsme po sobě. Pak jsme uklízeli a holky byli první. Paní učitelka z družiny pustila písničky a každý mohl tancovat podle sebe. Moc se mi to líbilo.

Denisa Vokračková, IV. tř.

 

V masopustu byla opravdová zábava. Byla tam novinová bitva mezi kluky vs holky, soutěž o nejlepší masku a sklízení novin. Hráli jsme si na vláček. Honil jsem se s Patrikem, Ondrou, Kubou a Lukášem.

Filip Lösch, II. tř.

 

Mně se masopust opravdu líbil, protože tam byla novinová bitva, soutěž o nejlepší masku, dělání strašáka Kuby, uklízení novin. Já jsem si s Filipem, Kubou, Lukášem a Patrikem udělali vláček a taky honičku. Byl jsem za trpaslíka.

Ondra Toman, II.tř.

 

Maškarní bylo moc hezké. Byly tam i krásné masky. Všechno to bylo moc zábavné. A dělali jsme tam i panďuláky. Kluci dělali kluka a holky dělaly dívku z novin. Hráli jsme i novinovou válku.

Bára Katonová, III.tř.

 

V pátek 20. února jsme měli ve škole masopust. První dvě hodiny jsme se učili. Po svačině jsme šli do tělocvičny. Každá třída tam měla své místo. Když jsme se všichni sešli, paní učitelka nám vysvětlila, co budeme dělat. Pak jsme měli promenádu. Začínali jsme od 1. tř. do 5. tř. Každá třída si stoupla do řady a my jsme si stoupli za tu nejhezčí masku. Po vyhlášení masek jsme tančili podle paní učitelky. Potom se každá třída rozdělila na kluky a holky. Vzali jsme Matěje a obalili ho do novin. Pak jsme měli koulovanou z novin. Rozdělili jsme se na kluky a holky. Protože se nevědělo, kdo vyhrál, byl pak úklid, který vyhrály holky. Nakonec jsme měli volný tanec. Po tanci jsme šli do tříd. Bylo to hezké všechno, až na úklid, bylo to zábavné a docela vtipné.

Tomáš Vrba, IV. tř.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Tříkrálová sbírka

Vloženo 13. 02. 2015

I letos se naše škola zapojila do Tříkrálové sbírky. Tuto dobročinnou akci pořádá každoročně Charita Česká republika a je největší dobrovolnickou akcí u nás. Slavnostní zahájení letos proběhlo 5. 1. odpoledne na plzeňském náměstí Republiky a v katedrále sv. Bartoloměje.

Ve spolupráci s Koinonií Jan Křtitel v Plzni-Liticích a ochotnými dospělými, většinou z řad rodičů našich žáků, se nám podařilo sestavit čtyři skupinky koledníků. Děti v kostýmech tří králů v doprovodu dospělého vedoucího obětavě obcházely domácnosti v Chlumčanech a zpěvem a hrou jistě potěšily mnoho občanů. Ukončení nejen pro naše děti a jejich dospělé průvodce, ale i pro koledníky z Dobřan a Litic připravila Koinonia Jan Křtitel v Plzni-Liticích.

Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí, a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Velký dík patří všem, kteří se ke sbírce nějakým způsobem připojili. Ať už jako dětští, či dospělí členové skupin, nebo jako ti, kteří přispěli.

I. Rampichová, ředitelka školy

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Školní kolo recitační soutěže

Vloženo 12. 02. 2015

5. února 2015 se na naší škole uskutečnila již tradiční soutěž mladých recitátorů. Ukázat své recitační schopnosti se rozhodlo celkem 25 žáků. Byli rozděleni podle věku do čtyř kategorií. A tak si bylo možné poslechnout básničky menších dětí i procítěné přednesy nejstarších. Přednášející se snažili předvést své umění co nejlépe, a proto rozhodování poroty bylo po vyslechnutí všech velice těžké. Ti skutečně nejlepší budou reprezentovat školu v okresním kole soutěže v recitaci v Blovicích.

Po hodině strávené poslechem básní se všichni rozcházeli s dobrými pocity a s malou odměnou.

Výsledky školního kola recitační soutěže:

1. kategorie:
1. místo: Adéla Matoušková
2. místo: Sára Korschinská
3. místo: Nikola Samková

2. kategorie:
1. místo: Simona Háková
2. místo: Jiří Němeček
3. místo: Vanda Šlehoverová

3. kategorie:
1. místo: Julie Pondlová
2. místo: Barbora Vargová
3. místo: Tereza Kočincová

4. kategorie:
1. místo: Jakub Duchek
2. místo: Lenka Blažková
3. místo: Štěpánka Křížová

Jaroslava Říhová

Pravěké dopoledne

Vloženo 22. 01. 2015

V úterý 9. 12. 2014 se žáci VI. ročníku zúčastnili tematického dopoledne věnovaného pravěku a pravěkým řemeslům.

Děti si zkusily vyrobit a vyzdobit keramiku, kamenné nástroje, tkát na doma vyrobeném tkalcovském stavu, pokusily se rozdělat oheň či rozdrtit obilí na mouku. Na závěr žáci zhlédli film Karla Zemana Cesta do pravěku.

Dopoledne se líbilo a všichni byli na své výrobky pyšní.

D. Šnejdarová

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Halloween

Vloženo 12. 11. 2014

Ve čtvrtek 30. října 2014 si děti ze 3., 4. a 5. třídy vyzkoušely, jaké je to spát ve škole. V hodinách angličtiny se postupně seznámily s podstatou a zvyky tradičního anglického svátku Halloween. Své znalosti a bohatou slovní zásobu pak uplatnily při mnohých aktivitách, které postupně v tento den odpoledne a večer prožívaly. Ke spokojenosti dětí a celkově vydařenému dni v nemalé míře přispěli také rodiče těchto dětí, kteří pomohli svým ratolestem nachystat krásné kostýmy a v kuchyni „vyčarovali“ zajímavé a chutné pokrmy.

Děkujeme.

Šárka Skutková

 
Děti 3. ročníku o prožitém halloweenském odpoledni a noci napsaly:

Halloween je svátek, který se slaví 31. října. Líbila se mi hra s duchy, Bobbing for apples, hra Upír, stezka odvahy, průvod s lampiony v kostýmech, pojídání dlouhých sladkých žížal. Psali jsme trápení čarodějnici, pouštěli jsme halloweenské si písničky a videa. Líbilo se mi všechno!

Bára Katonová
 

Halloween je keltský svátek a lidé dříve věřili, že duše mrtvých chtějí zpátky na svět, takže se každý převlékl za nějaké strašidlo. V domě se zhasla všechna světla a lidé se vydali do tmy převlečení za strašidla. Když jsme dorazili ve čtyři ke škole, tak jsme si všechno učivo zopakovali. Potom jsme hledali duchy a anglické slovo, které na něm bylo napsáno, jsme pošeptali paní učitelce. Večer jsme šli potmě do 2. patra s baterkou, abychom se podepsali do velikého ducha. Sice jsem se moc dobře nevyspala, protože si někteří ráno nahlas povídali, ale bylo to super.

Jana Eisenhammerová
 

Halloween je svátek, který se slaví 31. října v Anglii a Americe. Já jsem prožil Halloween ve škole. Hráli jsme různé aktivity. Například hru s duchy, Bobbing for apples, hru Upír, pojídali jsme sladké žížalky. Také jsme si prošli stezku odvahy a zúčastnili jsme se průvodu s lampiony v kostýmech. Zpívali jsme si halloweenské písničky a pouštěli videa. Moc se mi to líbilo.

Jan Zíbar
 

Nejlepší byl lampionový průvod. Překvapilo mě, že se Halloween slaví asi tak dva a půl tisíce let. Líbily se mi hry, které jsme hráli ve škole. Také se mi líbila videa o Halloweenu. Byl jsem moc spokojený.

Daniel Bošek
 

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Vyvrcholení oslav stého výročí staré školní budovy

Vloženo 31. 10. 2014

17. října 2014 se v odpoledních hodinách naše škola otevřela veřejnosti. Sportovního odpoledne konaného v tělocvičně školy se zúčastnili kromě žáků i někteří rodiče. Tříčlenná družstva se utkala ve florbalu. Před budovou školy mezitím finišovala další akce – stokilometrový běh – výsledný čas poskládaný z výkonů žáků činil 8 hodin 4 minuty a 4 vteřiny.

V 16 hodin se ve školní budově sešlo zhruba dvacet bývalých zaměstnanců Základní školy v Chlumčanech. Po prohlídce prostor tříd a chodeb a po zhlédnutí výstavky kronik a dalších materiálů a fotografií z historie poseděli a zavzpomínali se současnými pracovníky na roky u nás strávené. Hosty setkání byli pan starosta Jiří Kučera a pan místostarosta Jiří Šebek.

Příjemně strávené chvíle pátečního odpoledne přispěly k oslavám stého výročí založení staré školní budovy.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Beseda k výročí školy

Vloženo 17. 10. 2014

13. října 2014 jsme si připomněli 100. výročí založení staré školní budovy. V rámci oslav nás navštívili pan Stanislav Dvořák (tvůrce známého filmu o Chlumčanech) a pan Stanislav Motl (bývalý moderátor pořadu Na vlastní oči). Ten se nyní věnuje besedám s žáky základních a středních škol a nadále pokračuje v tvorbě dokumentárních filmů a knih na téma druhé světové války. Besedu zhlédli žáci osmého a devátého ročníku a hosté – pan starosta Jiří Kučera a další.

V první části nás pan Dvořák uvedl do dění v obci a ve škole od první světové války. Pan Motl nás pak seznámil s druhou světovou válkou a s lékařskými pokusy, které Němci prováděli i na dětech uvězněných v koncentračních táborech. Svou přednášku zakončil reportáží „Experiment“, která přiblížila utrpení patnáctiletého chlapce. V druhé polovině besedy nám pan Dvořák přiblížil vlastní dokument „Chlumčany ve stínu historie“, popisující dění v obci ve zmiňovaném období.

Podle ticha a zaujatých výrazů žáků i ostatních návštěvníků můžeme usuzovat, že se poutavá beseda jistě všem líbila.

Jakub Duchek, 9. ročník
 

13. října 2014 k nám do školy přišli na besedu pan Stanislav Dvořák a pan Stanislav Motl. Beseda proběhla v rámci oslav 100. výročí založení staré školní budovy. Dozvěděli jsme se o dění v Chlumčanech za první a druhé světové války. Také jsme vyslechli příběh o chlapci, který vzdoroval nacistům a jako patnáctiletý se stal obětí nacistických lékařských genetických pokusů. V druhé části bylo zajímavé vyslechnout, co se dělo v Chlumčanech v období válek, zhlédli jsme dokument o bombardování Dobřan, dozvěděli jsme se zajímavosti o místním odboji.

Na besedě byl přítomen kromě žáků osmého a devátého ročníku i pan starosta a další hosté. Všichni jsme se rozcházeli obohaceni o nové pocity a poznatky.

David Pavlon, David Žahour, 9. ročník
 

13. října 2014 k nám do školy zavítal v odpoledních hodinách pan Dvořák a pan Motl, aby nás seznámili s historií Chlumčan. Měli jsme možnost vidět krátký dokument o chlapci, který se v patnácti letech stal obětí nacistických lékařských pokusů. Poté nám pan Dvořák pověděl něco krátkého o Chlumčanech a zhlédli jsme film s názvem „Chlumčany ve stínu historie“.

S besedou byli spokojeni nejen žáci osmého a devátého ročníku, ale i hosté, např. starosta naší obce.

Daniel Hrnčár, Eliška Fuxová, 9. ročník

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Setkání bývalých zaměstnanců ZŠ Chlumčany

Vloženo 12. 10. 2014

Soustředění pěveckého sboru

Vloženo 03. 10. 2014

Nastal nový školní rok, a jak se stalo zvykem, tak náš dětský pěvecký sbor vyrazil na třídenní soustředění do Chumeckého mlýna. Tam už na nás čekala mlynářka Maruška s mlynářem Toníkem. Ve svých pokojích jsme si vybalili věci a šli zpívat. Paní učitelka Šustrová pro nás připravila mimo jiné tři krásné písničky, které jsme v sobotu zazpívali novomanželům na svatbě na zámku v Chudenicích, kam jsme byli pozváni.

Kromě zpívání jsme si užili i pečení vuřtů, procházku do nedalekého Přetína, hřebelcování koní, docela pěkného počasí, ale hlavně dobré nálady. Letošní soustředění bylo opět úplně super, a už se těšíme na příští rok (škoda, že pro mě bude poslední).

Lenka Blažková VIII.A

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Sportovní den pro 1. stupeň

Vloženo 25. 06. 2014

Dne 23. 6. 2014 se konal sportovní den pro 1. stupeň. Všechno začalo v tělocvičně házením míče. Pak jsme postupně odcházeli ven na hřiště, kde byly závody v běhání, házení papírů do plamenů (do krabice s plameny), a pak jsme běhali okolo kuželů za ruce. Také jsme vedle venkovního hřiště skákali do písku.

Po splnění základních úkolů jsme dělali ještě další úkoly. Jako první jsme přenášeli míčky na raketě a házeli na kříž. Poslední úkolem bylo chození na chůdách. Za splněné úkoly jsme dostali pitíčka.

Sportovní den se nám moc líbil.

Julie Nykoljuková a Markéta Steinerová, 4. třída

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

Stránka:
1 2 3 4 5 6 (7) 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

        Počet přístupů: 246293

© 2007 - 2018 ZŠ Chlumčany & FoXprofi.com