Úterý, 17. července 2018

Martina

Preventivní program ZŠ Chlumčany

Program prevence rizikového chování pro plně organizovanou, malou, úplnou, vesnickou Základní školu v Chlumčanech, okres Plzeň-jih.

Úvod

Výchova žáků k předcházení a minimalizaci rizikového chování a všech jeho projevů, ke zdravému životnímu stylu, ke zvládání těžkých a složitých životních situací a rozvoji pozitivního sociálního chování je nedílnou součástí života a činnosti každé základní školy.

Pokud se k problémům, které každodenně vznikají, nechceme stavět naivně, alibisticky, až lhostejně, je třeba vytvořit srozumitelný a funkční Preventivní program, který vychází z konkrétních podmínek, konkrétní situace a rizik dané školy.

Program prevence rizikového chování pro Základní školu v Chlumčanech obsahuje cíl Preventivního programu, úvodní zdůvodnění aktivit a činností v oblasti prevence rizikového chování, vysvětlení základních pojmů spojených s tímto celospolečenským problémem, některé formy a projevy rizikového chování, rozdělení kompetencí a úkolů pro vedení školy, výchovného poradce, metodika prevence, jednotlivé třídní učitele a ostatní pracovníky ve škole.

Vlastní plán prevence rizikového chování pro ZŠ Chlumčany na školní rok 2017-2018 je tvořen zásadami, na kterých se společně dohodl pedagogický sbor a hlavními riziky, zjištěnými monitoringem, pozorováním a diskusemi o problémech jednotlivých tříd v rámci provozních porad a pedagogických rad. Dále jmenuje konkrétní specifické a nespecifické činnosti zaměřené na zkvalitnění klima tříd a školy, projekty a projektové dny, spolupráci s organizacemi činnými v oblasti prevence rizikového chování a další preventivní opatření a aktivity. Důležité je i hodnocení a závěry z předchozího školního roku 2016-2017

Preventivní program obsahuje též Krizový plán, přehled vybraných platných předpisů pro oblast prevence rizikového chování a seznam spolupracujících organizací a spolků.

• Cíl preventivního programu
  • Základní podmínky ZŠ Chlumčany
  • Základní pojmy používané v prevenci rizikového chování
  • Některé formy a projevy rizikového chování